کسب درآمد از طراحی محصول | رابط و تجربه کاربری

کسب درآمد از طراحی محصول

طراحی محصول دنیای بسیار گسترده و جذابی دارد و تمرکز ما در این مقاله بیشتر روی طراحی محصول دیجیتال بوده که میتوان طراحی رابط کاربری و تدوین تجربه کاربری را قسمت مهم آن دانست. در تاریخ انتشار این مقاله یعنی اردیبهشت سال هزار و چهارصد، جامعه استارتاپی ایران به شدت دچار معضل کمبود طراحان تجربه و رابط کاربری متخصص میباشد و جذب نیرو به سرعت رو به افزایش است. در ادامه با معرفی بهترین راه های کسب درآمد از طراحی محصول، سعی میکنم شما را با این زمینه شغلی بیشتر آشنا کنم.

همکاری با شرکت های مرتبط

رایج ترین روش کسب درآمد به عنوان یک طراح محصول ، استخدام در شرکتی است که در آن به مهارت شما نیاز دارند. معمولا شرکت های طراحی وبسایت و اپلیکیشن، استارت‌آپ ها و شرکت های خصوصی که دائما در حال رشد و ارتقا هستند همیشه به دنبال استخدام طراح محصول میباشند. معمولا، بیشتر طراحان محصول با این گزینه فعالیت خود را شروع می کنند. یکی از مزیت های این روش این است که میتوانید در آن شرکت به واسطه تعامل با افراد با تجربه در زمینه های کاری مرتبط، مهارت های خود را ارتقا دهید.

ورود به دنیای پر چالش فری‌لنسری

وقتی صحبت از فریلنسینگ و مشاغل آزاد می شود، دو راه برای شما وجود دارد. راه اول این است که شما می توانید به وب سایت های خارجی مانند Upwork ، Fiver ، Freelancer و سایت های ایرانی مثل پونیشا، انجام میدم، کارلنسر و ... سری بزنید و از آنجا پروژه بگیرید. راه دیگر ، این است که شما به طور مستقل جلب مشتری کنید؛ که می تواند به صورت آفلاین از طریق ارتباطات و دوستان یا از طریق شبکه رسانه های اجتماعی و یا وب سایت هایی مانند Dribbble و Behance باشد. مزیت این روش این است که زمان کاری شما منعطف بوده و دست خودتان میباشد اما ممکن است یک ماه پروژه های زیاد دریافت کنید و یک ماه هیج درآمدی نداشته باشید.

مشاوره و منتورینگ

طراحان محصول که در کار خود از دانش و تخصص کافی برخوردارند، صلاحیت کافی برای ارائه مشاوره به دیگران را دارند. بنابراین شما برای اینکه بتوانید از طریق مشاوره از طراحی محصول کسب درآمد کنید، باید در زمینه تخصص خود از بهترین ها باشید که در این صورت می توانید درآمد بسیار خوبی به دست آورید. در این روش میتوانید با تیم های بزرگ در پروژه های بزرگ با سایر طراحان هم فکری کنید یا منتورینگ افرادی که تازه کار هستند را بر عهده بگیرید.

فروش یک محصول خاص

شما می توانید به جای کار برای دیگران مطابق آنچه در روش های قبلی گفته شد، برای خودتان کار کنید. به این ترتیب که محصول خود را به بازار ارائه دهید و به فروش برسانید. کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید و محصولی را تولید کنید که جدید و منحصر به فرد باشد و نکته ی مهم در این روش کسب درآمد طراحان محصول است، که شما باید از استراتژی های جدید برای تولید محصول استفاده کنید.
در این روش شما میتوانید برای مثال یک رابط کاربری خلاقانه و چند منظوره را به صورت کامل با ذکر همه جزییات از جمله دیزاین سیستم، طراحی کنید و در مارکت های خارجی به صورت دلاری به فروش برسانید؛ البته این مورد نیاز مند داشتن حساب های بین المللی هست که برای این هم از قبل فکر شده. بعضی از مارکت ها به صورت ارزدیجیتال با شما تسویه میکنند که صرفا نیازمند یک کیف پول ساده هست. برای سایر موارد هم وبسایت های واسط مثل ایرانی کارت این انتقال را برای شما انجام میدهند.

آموزش طراحی محصول

طراحی محصول (Product Design) یکی از اصلی ترین ارکان مهم تجاری سازی ایده ها و گام نخست برای خلق محصولات جدید و نوآورانه است. افراد زیادی هستند که مشتاق یادگیری طراحی محصول میباشند و به دنبال یک دوره آموزشی مناسب برای ورود به این دنیای جذاب میباشند. شما میتوانید پس از چند‌سال کار کردن در این زمینه شغلی و ساخت رزومه و نمونه کار قوی، اقدام به آموزش این هنر کنید.